انواع اقامت در ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

اگر شما به قصد توریسم و برای استراحت و تفریح قصد به سفر به ترکیه دارید و ایرانی هستید نیاز به ویزا ندارید. اما توجه داشته باشید که اگر بدون ویزا می روید تنها اجازه نود روز اقامت در ترکیه را دارید ضمن اینکه محدودیت هایی برای شما وجود دارد.

برای مثال شما با اقامت توریستی نمی توانید به تحصیل بپردازید یا کار تجاری انجام دهید بلکه فقط اجازه اقامت ، تفریح و استراحت دارید . در ضمن اگر نیاز دارید با صرف زمانی حدود پانزده روز می توانید روز های اقامت خود را از 90 روز به 180 روز افزایش دهید و این پروسه چیزی حدود 15 روز طول می کشد.

در ضمن شما می توانید با اجاره یک خانه اقامت خود را برای یک یا د و سال افزایش دهید و بعد از آن هم  برای تمدید اقامت ترکیه اقدام کنید و اگر پنج سال به طور مداوم در ترکیه اقامت داشته باشید و هر سال کمتر از یک ماه از کشور خارج شده باشید می توانید اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید. همچنین در این مدت می توانید از امتیاز هایی نظیر داشتن حساب بانکی را داشته باشید و همچنین به تعداد دلخواه به کشور ورود و خروج داشته باشید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

زمانی که شما با یک شخص ترک ازدواج می کنید می توانید بعد از سه سال اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید و در حقیقت از روش های دیگر برای اقامت ترکیه دو سال جلو ترید.

برای اقامت ترکیه از طریق ازدواج شرایطی وجود دارد که به شرح ذیل است  :

شخصی که شما با او ازدواج می کنید حتما باید ملیت ترک داشته باشد در این مدت شما تنها از طریق توریستی می توانید وارد ترکیه شوید و آن هم برای مدت محدود. ازدواج باید کاملا رسمی باشد و در صورتی که خانم قبلا ازدواج کرده اند 300 روز از روز طلاق باید گذشته باشد.

نکات مهم که برای ازدواج در ترکیه باید مد نظر داشته باشید :

اکثر مردم ترکیه اعتقاد دارند بعد از ثبت رسمی ازدواج باید ازدواج خود را از طریق مذهبی نیز انجام دهند صیغه بخوانند(نزد امام جمعه) و مهریه نیز تعیین کنند که البته میزان این مهریه نسبت به مهریه های داخل ایران بسیار کمتر می باشد.

مراسم خواستگاری تقریبا شبیه به ایران می باشد. اکثر جهیزیه در ترکیه بر خلاف ایران توسط مرد تامین می شود. برای ثبت ازدواج نیاز به نوبت گرفتن است و ماموران ازدواج این کار را برای شما انجام می دهند. مانند ایران سن ازدواج در ترکیه نیز در حال افزایش می باشد

اقامت تحصیلی ترکیه


برای اقامت تحصیلی ترکیه شما نیاز به مجوز از وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا وزارت آموزش عالی ترکیه یا یکی از مراکز زیر مجموعه این وزارتخانه ها دارید.
بدیهیست که پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا مراکز تحصیلی ترکیه می توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کرده و پس از ورود مراحل دریافت اقامت را شروع کنید. نکته مهم این است که ویزای شما حتما باید ویزای تحصیلی باشد. یعنی اگر با ویزای توریستی وارد این کشور شده اید نمی توانید اقامت تحصیلی بگیرید.
در نظر داشته باشید نصف مدت زمان تحصیل شما در آن پنج سال برای گرفتن شهروندی حساب خواهد شد برای مثال اگر تحصیل شما چهار سال طول کشیده است سه سال دیگر برای گرفتن شهروندی نیاز است

اقامت کاری ترکیه

شما می توانید با به استخدام در آمدن در یکی از شرکت های ترکیه ای که برای شما بیمه رد میکنند اقامت کاری دریافت کنید

نظر دهید
میانگین نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ