صنعت خودرو در ترکیه

صنعت خودروی ترکیه

صنعت خودرو در ترکیه نقش مهمی در بخش اقتصاد و تولید ترکیه ایفا می‌کند. شرکت‌های فعال در بخش خودرو ترکیه عمدتا در منطقه Marmara قرار دارند.
در سال ۲۰۱۲، ترکیه موفق به تولید بیش از یک میلیون خودرو شد. مجموعه‌ای از تولیدکنندگان و سازندگان خودرو در ترکیه جزیی از شبکه جهانی تولید خودرو شدند. ارزش صادرات خودرو داخلی و قطعات آن در ترکیه سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار است و این خودروها شامل include Fiat/Tofaş, Oyak-Renault, Hyundai, Toyota, Honda و Ford/Otosan می‌باشد.

صنعت خودرو در ترکیه
صنعت خودروی ترکیه

پایه های صنعت خودرو در ترکیه

پایه‌های این صنعت در دهه ۱۹۵۰ هنگامی که TOE (Türk Otomotiv Endüstrileri A.ş.) شروع به تولید کامیون‌های نظامی REO و بعد از آن کامیون های بین المللی هاروستر کرد گذاشته شد. در سال ۱۹۶۱ نخستین ماشین داخلی Devrim توسط یک تولید کننده قطار TÜLOMSAŞ ساخته شد. با راه اندازی کارخانه مونتاژ Otosan در سال ۱۹۵۹، تولید انبوه خودروهای داخلی Anadol در سال ۱۹۶۶ آغاز شد.

صنعت خودرو در ترکیه

در سال ۱۹۵۹ کارخانه Otosan در استانبول جهت تولید مدل‌های شرکت فورد تحت مجوز در ترکیه تاسیس شد. در سال ۱۹۶۱، Devrim در کارخانه Tülomssash در Eskishehir ساخته شد. این نخستین خودروی ترکیه با طراحی و تولید بومی بود. در سال ۱۹۶۴، خودرو‌های آستین و موریس شرکت بریتیش موتور، تحت مجوز در کارخانه BMC در İzmir شروع به تولید کردند. برند BMC بعدا توسط گروه Çukurova ترکیه در سال ۱۹۸۹ شروع به کار کرد و در حال حاضر تمام مدل های BMC در جهان توسط این کارخانه تولید می‌شوند. در سال ۱۹۶۶ آنادول اولین بار با نام تجاری خودروی ترکیه تولید شد. تمام مدل‌های آنادول توسط کارخانه Otosan در استانبول تولید شدند.

برندهای برتر خودرو در ترکیه

۱۰ برند برتر بازار خودروهای سواری جهان در ترکیه تولید می‌شود. رتبه اول این فهرست متعلق به رنو است که حدودا ۵۰ سال است که در این کشور تولید و فروخته می‌شود. این رقم نشان می‌دهد که مصرف کنندگان این صنعت اتومبیل‌های تولید شده توسط کارگران و مهندسان ترکیه ای را نسبت به سایر خودروهای تولید شده در جهان ترجیح می دهند. هم بازار خودروهای وارداتی در این کشور طی پنج سال گذشته در حدود ۱۱.۴ درصد کاهش یافته است و به ترتیب از ۷۷.۹ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۷ و در نهایت به ۶۶.۵ درصد در ماه های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۸ رسیده است. همچنین میزان تولید خودروهای داخلی در ترکیه، به ۳۳.۵ درصد افزایش یافت. سرمایه گذاری‌های اخیر افراد بر روی خودروهای داخلی منجر به کاهش سهم بازار خودروهای وارداتی شده است.

صنعت خودرو در ترکیه
صنعت خودروی ترکیه

شرکت Tofaş

یکی از شرکت های پیشرو خودرو در ترکیه، به نام Tofaş، شروع به تولید خودروهای سواری Fiat Egea در کارخانه Bursa نمود در حالی که Oyak Renault تولید خود را به دو مدل Renault Megane افزایش داد. در همین خلال تویتا شروع به تولید خودرو‌های جدید SUV و C-HR و همچنین Corolla سواری در کارخانه Sakarya نمود. با تولید خودروهای سواری توسط Hyundai Assan و Honda، تعداد مدل‌های داخلی که در ترکیه تولید می‌شد افزایش یافت.

واردات داخلی خودرو شکل و توازن بازار را تغییر داده است. مصرف کنندگان مهمترین نقش را در این تغییرات داشتند زیرا آنها برندهای که در ترکیه تولید می‌شدند را نسبت به سایر برندها ترجیح می‌دادند. نتایج این داده‌های توسط انجمن صنایع خودرو اثبات شده است.

بر این اساس، دردوره ژانویه-اکتبر، همه ۵ برند تجاری خودرو تولید شده در ترکیه جزء از ۱۰ برند برتر خودرو بوده‌اند. . رنو، که ۵۰ سال است در ترکیه تولید می‌شود، اولین بار در لیست بهترین برندهای تجاری خودرو قرار گرفت. به جز رنو برندهای معتبر دیگر خودرو نیز در ترکیه سرمایه گذاری کردند از جمله فیات، هیوندای، هوندا و تویوتا. توازن در فروش خودروهای داخلی موجب تغییر در تجارت خودروهای داخلی این کشورشده است اما این میزان کافی نیست. تعداد خودروهای تولید شده در ترکیه باید بیشتر شود تا سهم خودروهای وارداتی کاهش یابد.

همانطور که در جهان تقاضا برای مدل‌های SUV در حال افزایش است در ترکیه نیز این میزان تقاضا دیده می‌شود.در چهار سال گذشته، بازار SUV در ترکیه با نرخ بالای ۶۳.۹ درصد افزایش یافته است. تولید SUVها که در سال ۲۰۱۴ در ۷۴۰۰۰ واحد تولید شده بودند میزان تولیدشان در سال ۲۰۱۷ به ۱۲۲۰۰۰واحد افزایش یافت. در دوره ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۸، سهم بازار از suv ها افزایش یافت و به ۲۰.۶ درصد، بالغ بر ۷۸.۱۷۹ واحد رسید. در طول این دوره از بین بهترین مدل‌های فروخته شده SUV نیسان قشقایی با ۱۰۷۲۲ واحد، پس رنو داستر با ۹۶۵۳ واحد و پژو ۳۰۰۸ با ۶۳۵۹ واحد به ترتیب بیشترین میزان فروش خودرو را در ترکیه داشتند.

اجاره خودرو در ترکیه

در دوره ژانویه-اکتبر، سهم بازار خودروهای سواری ۵۰.۷ درصدافزایش یافت. بیشتر مصرف کنندگان ترکیه مدل‌های سواری را ترجیح می‌دادند. در طی این دوره،از ۸ خودرو برتر تولید شده در ترکیه ۴ تایی آنها سواری بودند و از جمله محبوب ترین ها در زمینه اجاره خودرو در ترکیه می باشند. در میان مدل‌های تولید شده در ترکیه، ۲۴.۲۱۷ واحد رنو مگان سواری در ۱۰ ماه اول و پس از فیات Egea با ۲۳۷۴۰ واحد ، هوندا سیویک سواری با ۱۷۶۵۶ و تویوتا کرولا سواری با ۱۶.۳۵۱ عدد فروخته شده است.

رکورد فروش بهترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۸ هنوز در دست فیات است . با وجود اینکه رقیب اصلی فیات یعنی رنو مگان، در ماه‌های گذشته از این برند پیشی گرفته بود . هوندا سیویک چهارمین جایگاه پس از تویوتا کورولا بود را به دست آورد.

صنعت خودرو در ترکیه
صنعت خودروی ترکیه

رتبه بندی بهترین فروش خودروهای ترکیه ۲۰۱۷ چندین مرتبه در طول این سال تغییر کرده است. Fiat Aegea همچنان در پر فروش ترین خودروهای سال ۲۰۱۷ پیشرو بود، در حالی که آخرین نسل رنو مگان هم موفقیتی فوق العاده ای در فروش خودروهای سواری داشت.

بهترین مدل فروش خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۶ مربوط Fiat Egea تولید شده داخلی و دومین رتبه فروش مربوط به تویوتا کورولا است که در گذشته رتبه اول فروش را ازآن خود کرده بود. رنو سی ال او نیز جایگزین رنو فلوئنس در رتبه بندی فروش خودروهای داخلی ترکیه شد.

رتبه بندی بهترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد تویوتا کورولا که ۵۰٪ فروش را در دوم ماه دسامبر داشت از رقیبش Fiat Linea که فروش این برند را برای تولید مدل جدید خود یعنی Fiat Aegea متوقف کرده بود پیشی گرفت.

سال ۲۰۱۳ برای فروش خودروهای ترکیه تقریبا مثبت بود و بازار فروش خودرو پس از آنکه در سال ۲۰۱۲ که بازار را بحران اقتصادی تحت تاثیر قرار داده بود، دوباره رشد کرد به طوری که فروش خودرو در ترکیه به ۱ میلیون واحد رسید. این بازار پس از ارائه تخفیف مدل‌های قدیمی مانند (Linea، Astra Focus و غیره ) بهبود پیدا کرد و موفقیت جدیدی برای خودرو مدل رنو به وجود آورد.

نظر دهید
میانگین نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ