پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا

درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا (نهادی که بعدها به اتحادیه اروپا تبدیل شد) در ۱۴ آوریل۱۹۸۷ ارائه شد. ترکیه از ۱۲ دسامبر۱۹۹۹ به‌طور رسمی

درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا (نهادی که بعدها به اتحادیه اروپا تبدیل شد) در ۱۴ آوریل۱۹۸۷ ارائه شد. ترکیه از ۱۲ دسامبر۱۹۹۹ به‌طور رسمی به عنوان کاندید عضویت در اتحادیه شناخته شد. مذاکرات برای الحاق ترکیه از ۳ اکتبر۲۰۰۵ آغاز شد و به نظر می‌رسید روند عضویت کامل ترکیه، یک دوره ۱۰ ساله به طول بینجامد اما اکنون در بهترین شرایط و نگاهی خوشبینانه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۸ به تعویق افتاده است که بخشی از آن به دلیل مداخله در روند دموکراسی و بخش دیگر آن به دلیل تأخیر حزب عدالت و توسعه در روند اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپا باز می‌گردد.

چالش‌ها

ترکیه کشوری است که بسیاری از ظواهر و زیرساخت‌های تمدنی‌اش (همچون ساختار دینی و فرهنگی) و همچنین بخش عظیمی از جغرافیا و سرزمین‌اش، ۹۸٪، آسیایی است و موضوعات مهم و حل نشده‌ای (از نظر اتحادیه اروپا) در راه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا وجود دارد.

مهم‌ترین موضوعات مورد نظر اتحادیه اروپا عبارت‌اند از:

  • ماده ۳۰۱ (قانون کیفری ترکیه) که بر اساس آن توهین‌کنندگان به ملت و اقوام ترک و دولت ترکیه از شش ماه تا دو سال به زندان محکوم می‌شوند. و برداشتهای متفاوت از آن اندیشمندان بسیاری را در ترکیه دادگاهی کرده‌است.
  • مسئله قبرس و بستن بنادر ترکیه به روی قبرسی‌های یونان.
  • مسئله نسل‌کشی ارمنی‌ها در سال ۱۹۱۵.
  • مسئله حقوق اقلیت‌ها (بخصوص کردهای این کشور، که بزرگترین اقلیت ترکیه محسوب می‌شوند و در حدود یک-پنجم تا یک-چهارم جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند).
  • ساختارهای زیربنایی دموکراسی

همچنین مخالفت‌های کشورهای مهم اروپایی، بخصوص فرانسه و آلمان بر چالش پیش‌روی ترکیه در پیوستن به اتحادیه اروپا افزوده‌است، برای مثال نیکلا سارکوزی در اولین اظهار نظرش پس از پیروزی در انتخابات گفت: «نمی‌توانم تصور کنم که مرزهای اتحادیه اروپا به کشورهای چون ایران، سوریه و عراق منتهی شود.»

در مقابل مخالفت‌های آلمان و فرانسه، برخی کشورهای اروپایی؛ کشورهایی مانند انگلیس، اسپانیا، ایتالیا و لهستان موافق پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا هستند.

منبع

نظر دهید
میانگین نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ